A blogoszférán belül furcsa lehet a zárt közösségekről beszélni, hiszen a blog éppenhogy a nyílt információáramlás egyik fő területe. Ugyanakkor léteznek olyan szolgáltatók, akik lehetővé teszi, hogy korlátozott blogokat hozhassunk létre. A hozzáférés lehet szimplán jelszavas, regisztrációhoz kötött és egyéb technikai úton korlátozott. Maga a kapcsolatépítési szint (például a hozzáférés, a funkciók használata) azonban több fokozatban szabályozható. Tekintsük át a leggyakoribb lehetőségeket, a legnagyobb szabadságútól kiindulva.
Van ugye az "alapeset", amikor a blog teljesen szabadon hozzáférhető, szabad a kommentelés mindenkinek.
A második a szabadon hozzáférhető, de bizonyos funkciók használatához jelszó vagy regisztráció szükséges. Ez azért lehet jó, mivel házon belüli példánál maradva, ha valaki úgy állítja be a kommenteket, hogy csak blog.hu-s felhasználók küldhetik el ezeket, akkor ez máris egy szűrő: a kellemetlenkedő kommentelőket könnyebben ki lehet keresni és semlegesíteni. Szép-szép, de mégis korlátozott. Megértem azon bloggereket akik így próbálják védeni magukat a trolloktól, mindazonáltal a regisztráció azokat is elriaszthatja, akik egyébként nem ártó szándékkal próbálnának bekapcsolódni a blogéletbe. (Mondjuk ha komoly mondanivalója van, akkor úgyis regisztrál.)
Nagyobb baj van, ha a szolgáltató maga szabja meg hogy ki kommentálhat és ki nem. A Spaces rendszerben ugyanis csak a Microsoft NET passport rendszer tagjai használhatják a komment funkciót, és a bloggernek nincs jogosultsága ezen változtatni. Érdemes megfigyelni a Microsoft blogstratégiáját: ahelyett hogy a külön szolgáltatónál író, egymás számára ismeretlen bloggerek közötti kapcsolatfelvételt tenné lehetővé, házon belül próbál erősíteni. (Véleményem szerint az opcionális, de az első blogtemplate-be minidg elhelyezett "Updated Spaces" doboz használhatatlan.) A mini blogoszféra érzetét tovább erősíti, hogy az engedélyrendszer (hozzáférés) beállításai szinte csak a kapcsolódó MSN szolgáltatás partnerlistájára korlátozódnak. A Spaces és az MSN azonban még jobban összefonódnak. A blogszolgáltatás pingrendszere ugyanis először mindig a partnerlistában található contactokat értesíti az új blogbejegyzés születéséről.
Az önmagában természetesen nem baj hogy a szolgáltatások ilyen mértékű fúziójával a felhasználó egy bizonyos környezetben (nemesül a Microsoft Live termékek és szolgáltatások között) nagyfokú mobilitással rendelkezik. A probléma inkább az exkluzivitásban rejlik: A mieinknek minden, a többieknek (majdnem) semmi.
Vanak végül a teljesen lekorlátozott blogok, amelyek különböző indokokból szeretnének rejtettek maradni a többi blog elől. Például a freeblog fogja bevezetni a jelszavas blogokat, részletek a Webisztánon.
Szóval akinek olyanja van, nyugodtan készíthet korlátozott blogot is, a lehetőség adott.
A bejegyzés trackback címe:
https://halozatkereso.blog.hu/api/trackback/id/tr2533174
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.