
Hiszen ki ne került volna olyan helyzetbe, hogy a rádióban hallott számra azonnal le kell csapnia. Mivel csupán a webrádiók képesek az éppen játszott szám címét és előadóját megjeleníteni (a digitális műsorszórás hazánkbeli elterjedése mellett, ami azonban még csak teszt-fázisban van.), ezért a rádiósok számára az egyetlen megoldás a számok előtt/után bemondani a címet, ami ugye általában elmarad. Voltak persze alternatív próbálkozások is - ha jól emlékszem a Sláger próbálkozott azzal, hogy egy sms-sel le lehetett kérni a szám információit, de erről már régen nem hallottam semmit. Aztán az internet elterjedésével az első komolyabb próbálkozás a Sony-Ericsson telefonokba épített hasonló hangfelismerő rendszer volt. A TrackID(tm - csak hogy ne problémázzanak :P) egy pár másodperces részletet fett fel, és ez alapján azonosította a számot. A sonyericsson.com szerint:
Vegyen fel pár másodpercet a zenéből, és a TrackID™ pillanatokon belül visszaküldi a szám címét, előadóját és az albumot a telefonjára.Nos, ennél a Midomi rendszere annyiban felhasználóbarátságosabb (van ilyen szó?), hogy nem szükségeltetik hozzá ilyen telefon (egyenlőre aranyárban), hanem bárki által elérhető. Természetesen még béta állapotú (web2.0 rulez) és mondjuk szerintem azt a kötelezően 2.0-ás közösségépítés funkciót kihagyhatták volna belőle, dehát semmi nem lehet tökéletes.
Csak egy regisztráció szükséges, na meg egy mikrofon, amin az ember ugye beimputolja a zenét. Továbbá lehet szövegesen is szűkíteni a keresési feltételeket (pl. megvan az előadó, csak a szám címe kéne.) Szerintem csak poén feature viszont hogy meg lehet hallgatni a többi ember által elhümmögött dallamot is; bizonyára nagyon vicces, és bizonyára mindenki arra vágyik hogy a meghallgathassák mások, miközben neki csak a szám kéne. Elméletileg a motor nagy hatékonysággal keres, ezt nem tudom megerősíteni. :)
Egyszóval jó kis próbálkozás, bár a csomó integrált szolgáltatás (nincs kedvem felsorolni, tessék végigolvasni az Sg-nél ezt.) még könnyen leránthatja a bukott közösségi oldalak mellé, pedig a kereső része tényleg innovatív és ötletes. Persze talán a legkomolyabb kockázati tényező az adatbázisuk mérete és hatékonysága lesz, mivel a usability már elfogadható szintű.
Nem kapcsolódó hír, de ez is keresős: érdekes elolvasni hogy lehet(ett eddig) a Google találati oldalát befolyásolni, szerintem vicces. És kreatív. :) És ha már itt vagyunk, érdemes a Google reakcióit is megfigyelni.