Ezért nekünk oldaltervezőknek mindig be kell vetnünk egy kis fifikát, hogy célunkat elérjük. Mivel az oldalszerkezettel egyértelműen a böngészést szeretnénk megkönnyíteni, ezért lehetőleg kerüljük az e céllal ellentétes kialakítású oldalakat.
Most viszont koncentráljunk csak az eligazodást segítő linkekre, mindelőször is a menürendszerre. Mert milyen is a jó menü? Tagolt, egyértelmű, célratörő. A főbb érdeklődésre számot tartó aloldalakat jó nagy, villogó "ITT VAN" menüpontokkal ellátni, a tematikus almenüket helyesen elrendezni egymás mellett. Természetesen általános szabály nincs, hiszen az oldalak különböző fajtái más-más struktúrát igényelnek. Egy valamit azonban nem lehet elfelejteni, nemesül, hogy:
-
A felhasználó lusta.
További fontos részlet, hogy a felhasználó nem szeret várni. Főleg nem egy újabb oldal betöltődésére, ahonnan esetleg mégtovább irányítják, de előtte a köztes oldallal is meg kell ismerkednie. Ezért vagyok az interaktív Flash/Java legördülő menük híve, amelyek ugyanazon az oldalon belül tudják megjeleníteni az egész menüstruktúrát. A módszer további előnye, hogy a kurzor gomb fölé húzása (továbbiakban: mouse.over) sokkal kevesebb energiát követel meg a felhasználótól, mint a gomb megnyomása. (plusz a bizonytalanság: megnyomjam? :)) Egyszóval a dinamikus menüsor ideális a rövid attention span-nel rendelkező felhasználók magiunkhoz édesgetéséhez; legalábbis van mivel játszaniuk. :)
Persze vannak alternatív megoldások is, mint például az oldaltérkép; most viszont azt az esetet vettem figyelembe, amikor a user nem célirányosan az oldal tartalmáért érkezett meg hozzánk. Ha valaki tisztában van azzal, hogy az oldal tartalmazza a várt információt, akkor a menürendszer mellett az oldaltérkép is segítségére lehet.