ICastVannak olyan webkettes lehetőségek, amelyek az átlagember soha az életben nem fog használni; ami főleg a web2-mániások eszköztárába épül be; és ami hasznos eszköz ugyan, de mégiscsak egy eszköz. Azt pedig tudni kell kezelni. Hiába ugyanis a felhasználóbarát kezelés, az egyszerű publikálási lehetőségek, a userek többsége soha nem fog podcastot készíteni. Vagy ha igen, akkor sem műsort. Míg a "civil újságírás" esetében az emberek fogalmazni még csak tudnak, de rádióműsort készíteni ösztönből nem fog senki. A multimédia-szerkesztés szép dolog, de alapfokú hozzáértés nélkül nem igazán lehet vele kezdeni bármit is. Akkor miért nyomatják ennyire?

A podcast ugyanis önmagában remek lehetőség a rádiózás műfajának "átmentésére" az internetre. Természetesen egyenlőre a rádióadóknak semmi szükségük ilyesfajta vészintézkedésekre, az internetes rádiózás azonban már szinte a videomegosztáshoz hasonlóan szerves része az életünknek. Ebben az esetben azonban főleg professzionális rádióadókat hallgatunk (esetleg a rádiófrekvenciás csatornák digitális változatait), csupán kis részben választjuk az amatőr adókat. A műsorkészítés ugyanis nem gyerekjáték, és bár egy mikrofonnal is el lehet bohóckodni, a komolyabb művekhez már komoly felszerelés és szakértelem szükségeltetik.

Ha már műsort nem is szerkeszt a user, zenei listát azonban könnyedén létre tud hozni. Egy egyszerűbb blográdió helyett letölthető számok tömbje (megkerülendő a szerzői jogi kérdéseket) kerülhet föl a blogra, ami már a rádió-szerkesztés élményét is nyújthatja. De milyen rádió az, ami csak zeneszámok rotálásából áll? Arra ott van a saját mp3-raktárunk, nem?

A komolyabb podcastok rendes tartalommal, beszéddel, interjúrészletekkel rendelkeznek, amelyek a rádiózás lényegét jelentik. Ahol erre tényleg szükség lehet -népszerű internetes, webkettes blogok - ott az eszköz híven szolgálja a célt. Ott, ahol tényleg pluszt ad a tartalomhoz, ahol kiegészíti a többi tartalmi elemet. Az átlagos felhasználónak marad a zene. Persze önmagában nem probléma ha ilyen típusú podcastot szerkeszt, csak aztán ne legyen eltellve magától: rádiót csináltam!

A bejegyzés trackback címe:

https://halozatkereso.blog.hu/api/trackback/id/tr4139130

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

2007.02.22. 14:52

Címkék: rádió podcast user


2008/01/06 - Nos, a Hálózat-kereső jelenleg hibernálódott, akut időhiányomból kifolyólag. Majd ha már úgy érzem hogy tudok rá elég figyelmet áldozni, kinyitok újra. - Proxy

Hálózati mag

Felhasználócentrikus internetblog és médiakritika - Proxy - vagyis én - újabb kísérlete arra hogy véleménye meghallgatásra kerüljön. Júzerbarát oldalak, gadgetek és szolgáltatások kritikája és ajánlója, internetelmélet és multiplayer játékok, social networking és web2.0; meg még ami éppen eszembe jut.

Utolsó kommentek

  • KANGYÍK: fizetős ezazoldal? (2008.11.30. 21:47) Összevont rendszerek
  • Kornel: Nem tudok a geprol zenet berakni a programba.Jo lenne ha segitenel. (2007.12.13. 00:22) Megvagy!
  • Norbi: Hello. Engem az érdekele,hogy ezek a progik automatán kiértékelik ki énekelt a legjobban,vagy azt... (2007.09.16. 12:09) Karaoke otthon
  • Zabkezelő: Ezen teljesen természetes, ők is pontosan tudják, hogy igénytelen a kinézete, sőt. Ezzel pont arr... (2007.07.24. 22:48) Dobozolás
  • Proxy: Semmi probléma, a bejegyzésnek semmi köze nincs a bloghoz, úgyhogy csak nyugodtan. :) Köszönöm a m... (2007.06.29. 21:15) Filler
  • Utolsó 20

Get FireFox

Get FireFox
süti beállítások módosítása